Blog

Bielsko-Biała, Kraków, Katowice - gdzie studiować prawo?

Często obdywający u nas staż, lub inne osoby zaiteresowane związaniem się zawodowo z prawem zadają nam pytanie jaką uczelnię prawniczą wybrać. Starając się odpowiedzieć na te pytania zaobserwowaliśmy, że w naszej najbliższej okolicy (Bielska-Białej) znajduje się kilka uczelni, na których można podjąć studia na kierunku - prawo. Często wybór przyszłej uczelni prawniczej jest trudny dla osoby zamierzającej studiować prawo. W Bielsku-Białej na uczelni Wyższa Szkoła Finansów i Prawa kierunek prawo znajduje wśród bielszczan wielu zainteresowanych. W naszej kancelarii pracowało i pracuje kilku absolwentów powyższej uczelni i znajdujemy wśród nich świetnych współpracowników. Kolejną liczącą się szkołą jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie na Wydziale Prawa i Administracji można ukończyć magisterskie studia prawnicze. W historii naszej kancelarii wielu wybitnych prawników ukończyło kierunek prawo właśnie na tej uczelni, włącznie z dwoma wspólnikami zarządzającymi. Polecamy zatem również tą uczelnię jako miejsce studiów prawniczych. Z krakowskich uczelni, które również często wybierane są przez osoby z Bielska-Białej, najwięcej w naszej kancelarii pracowało absolwentów prawa pochodzących z Uiwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz z Krakowskiej Akademii, Wydziału Prawa. Absolwenci prawa pochodzący z obu powyższych uczelni znajdowali wielokrotnie miejsce wśród nas, zdobywali doświadczenie jako aplikanci i zostawali z sukcesem radcami prawnymi. Wskazujemy zatem wszystkie powyższe uczelnie jako polecane przez nas miejsce studiowania prawa, zaznaczając przy tym, że gotowość do sumiennej nauki we własnym interesie i przy tym ciężkiej pracy gwarantującej nabywanie już w czasie studiów i aplikacji radcowskiej / adwokackiej doświadczenia w zawodzie prawniczym, zgodnie z maksymą "ora et labora" daje sukces prawnikowi de facto bez znaczenia jaką wybrał uczelnię prawniczą.

Czytaj więcej

Adwokat, radca prawny, czy prawnik ?

Adwokat, czy radca prawny? A może po prostu prawnik? Potencjalni Klienci zawodowych prawników często mają wątpliwość do którego z powyższych się udać, gdyż bywają te pojęcia używane zamiennie. Po krótce wyjaśniamy różnice między zawodami adwokata, radcy pranwego, czy po prostu pojęciem prawnika. Prawnik, jak powszechnie przyjmuje się - to osoba, która skończyła studia prawnicze. Nie jest to jednak nazwa zastrzeżona w żaden sposób, a zatem teoretycznie każdy kto ma ochotę nazywać się prawnikiem nie znajdzie ku temu żadnych przeszkód. Zwracamy zatem uwagę na powstające w oparciu o taką dowolność kancelarie "prawnicze", które mogą z wykwalifikowanymi prawnikami mieć niewiele wspólnego. Co do zasady jednak w praktyce osoba mianująca się "prawnikiem" prawdopodobnie jest magistrem prawa.

Nieco inaczej ma się sprawa z nazwami "adwokat", lub "radca prawny". W tym przypadku mamy do czynienia z reglamentowanymi zawodami prawniczymi i nie każdy prawnik posiada tytuł adwokata, lub tytuł radcy prawego (albo oba te tytuły, gdyż można je połączyć, choć w praktyce używa się tylko jednego, wybranego przez posiadacza obu tych tytułów). Są to tytułu zawodowe. Aby uzyskać zawód radcy prawnego trzeba nie tylko być "prawnikiem" (a konretniej magistrem prawa), ale też spełnić inne wymogi, do których należy z pewnymi wyjątkami zdanie państwowych egzaminów zawodowych i/lub odbycie specjalnego wieloletniego szkolenia, zwanego "aplikacją".

Czytaj więcej