ul. Piastowska 35, 43-300 Bielsko-Biała
+48 509 139 970
biuro@kancelarianiw.pl

Kontrola w przedsiębiorstwie – rola prawnika

Kontrola w przedsiębiorstwie – rola prawnika

Kontrola w firmie rola prawnika

Kontrola w przedsiębiorstwie wzbudza zazwyczaj duże emocje i potrafi zaburzyć pracę w firmie, gdy przedsiębiorca musi na bieżąco przygotowywać dokumenty. Do większości kontroli można się jednak przygotować. Pomagają w tym prawnicy specjalizujący się w podatkach czy cłach i innych opłatach skarbowych.

Kontrole podatkowe – rola prawnika

Jedną z usług prawniczych dla przedsiębiorców jest wcześniejsze przygotowanie dokumentów niezbędnych przy kontrolach podatkowych. Prawnik może zapoznać się ze specyfiką danej firmy i krok po kroku stworzyć zestaw całej dokumentacji. Kontrole te są zapowiadane, ale wcześniejsze przygotowanie pozwala przedsiębiorcy przejść przez kontrolę bez zbędnego stresu i z pozytywnym wynikiem.

zyskać przede wszystkim świadomość swoich praw i innych regulacji. Regulacje te niejednokrotnie ograniczają działania urzędu skarbowego. A bez ich znajomości – przedsiębiorca może być narażony na nadużycia.

Równie istotna jest okresowa kontrola księgowości. W przypadku jakichkolwiek błędów związanych z niedomiarem podatkowym – Urząd Skarbowy może nawet zdecydować się na zajęcie części majątku, jeżeli domiar nie może zostać dopłacony. W sytuacji skorzystania z pomocy prawnej – prawnicy zajmują się wszelkimi kwestiami podatkowymi, włącznie z reprezentowaniem przedsiębiorcy podczas kontroli.

Kontrole celne i kontrole skarbowe – rola prawnika

Również w przypadku niezapowiedzianych kontroli celnych i skarbowych, przedsiębiorca może zdecydować się na reprezentowanie swojej firmy przez prawnika. Prawnik może reprezentować przedsiębiorcę w Krajowej Administracji Skarbowej oraz przed funkcjonariusza urzędów celno-skarbowych. Stres dla przedsiębiorcy jest tym większy, że zazwyczaj kontrole takie są rozpoczynane w momencie, gdy zachodzi podejrzenie o nieprzestrzeganie przepisów prawa. Odpowiednio szybka reakcja pod kierunkiem odpowiedniej kancelarii prawnej, pozwoli jednak rozwiać wszelkie wątpliwości względem przedsiębiorcy.