ul. Piastowska 35, 43-300 Bielsko-Biała
+48 509 139 970
biuro@kancelarianiw.pl

Najczęstsze problemy prawne – założenie firmy

Najczęstsze problemy prawne – założenie firmy

Najczęstsze problemy prawne założenie firmy

Chociaż założenie firmy wiąże się z licznymi uproszczeniami, to wciąż jest to jeden z najczęstszych problemów prawnych przedsiębiorców. Dotyczy zarówno początkujących, którzy zastanawiają się na przykład nad odpowiednimi kodami PKD, co już zaawansowanych, którzy chcą przekształcić swoje firmy w spółki i szukają dla siebie najlepszych rozwiązań prawnych.

Założenie firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest związana z najmniejszą ilością koniecznych dokumentów. Przede wszystkim należy złożyć wniosek w celu wpisu do rejestru CEIDG. Złożenie wniosku CEIDG obecnie powoduje również automatycznie przekazanie GUS i US wniosku o nadanie przedsiębiorcy numeru NIP i REGON (o numer REGON można wystąpić już wcześniej). Również automatycznie następuje przekazany wniosek o zarejestrowanie przedsiębiorcy jako płatnika składek w ZUS.

Przedsiębiorca powinien złożyć także dodatkowe dokumenty, do których należą – druk ZUA, który należy skierować ponownie do ZUS oraz dokonać zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na powierzenie tych formalności biurze księgowemu lub kancelarii prawnej.

Założenie firmy – spółka

Założenie spółki jest już bardziej skomplikowane i często wymaga spójnego doradztwa doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin. Decyzja o charakterze spółki w dużej mierze decyduje o jej późniejszych losach. Spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka jawna, partnerska czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wśród wielu możliwości naprawdę ciężko samodzielnie podjąć decyzję.

Kancelarie prawne mają wiedzę i możliwości, aby doradzić w kwestii odpowiedniej formy prawnej i sposobu załatwienia formalności. Spółkę należy przede wszystkim wpisać do MsiG oraz zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądownictwa.

Dodatkowo dołączyć należy umowę spółki w oryginale, potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej oraz oświadczenie o wniesieniu wkładu na kapitał zakładowy. W przygotowaniu takich dokumentów również będzie pomocny zespół prawników dedykowany przedsiębiorcom.