ul. Piastowska 35, 43-300 Bielsko-Biała
+48 509 139 970
biuro@kancelarianiw.pl

Negocjacje w biznesie – pomoc prawna dla firm

Negocjacje w biznesie – pomoc prawna dla firm

Negocjacje w biznesie

Umiejętność negocjowania jest niezwykle użyteczna podczas zawierania umów z kontrahentami, współpracownikami czy zakładania spółki. Sam przedsiębiorca nie musi przechodzić kursów negocjacji biznesowych. Negocjowanie najlepszych dla jego firmy warunków może pozostawić w rękach prawnika. Do jego zadań należy między innymi sprawdzenie, czy warunku ugody są zgodne z prawem i nie zostaną podważone przez sąd ani żadną ze stron.

Rola prawnika podczas negocjacji biznesowych

Przedsiębiorca powinien znać się przede wszystkim na przedmiocie prowadzonej działalności. Dodatkowe kompetencje, takie jak umiejętność negocjacji czy znajomość prawa – są przydatne, ale często z uwagi na konieczność stałego prowadzenia swojego biznesu – nie staną się priorytetowe. Dlatego właśnie pewne aspekty warto zostawić innym profesjonalistom. Prawnik może wspomóc także w procesie negocjacji biznesowych, w tym uzyskiwaniu lepszych warunków współpracy z kontrahentami czy rozwiązywania sporów z pracownikami. Wcześniejsze zaangażowanie prawnika w negocjacje może zaowocować oszczędnością wielu sił i środków, w tym środków finansowych, gdy sprawa trafi do sądu. W procesie negocjacji udaje się uzyskać również o wiele korzystniejsze warunki rozwiązania sporu, niż w przypadku wyroków sądowych.

Rola prawnika na kolejnych etapach negocjacji

Pomoc prawna w zakresie negocjacji przebiega zazwyczaj wieloetapowo. Po pierwsze prawnik szczegółowo zapoznaje się ze specyfiką danej sprawy, profilem działalności firmy oraz wszelkimi innymi kwestiami, które mają znaczenie z punktu widzenia prawa. Takie postępowanie gwarantuje, że już od wstępnego etapu negocjacji wszystkie proponowane rozwiązania są możliwe do realizacji i zgodne z obowiązującymi przepisami. Kolejnym etapem jest przedstawienie możliwych ścieżek postępowania, wraz z ich potencjalnymi korzyściami dla przedsiębiorcy. Warto porównać je z ewentualną ścieżką sądową i na tej podstawie ostatecznie zdecydować, co będzie w danej sytuacji prawnej optymalnym rozwiązaniem. Rolą prawnika jest tutaj również profesjonalne doradztwo i pomoc w podjęciu decyzji – ugoda czy postępowanie sądowe. Ostatnim etapem negocjacji jest reprezentowanie przedsiębiorcy podczas całego procesu negocjacji z drugą stroną czy ewentualne reprezentowanie przedsiębiorcy w sądzie.

Bez względu na ostateczną decyzję przedsiębiorcy w tym zakresie, doradztwo prawne podczas negocjacji zdecydowanie sprzyja ich sprawnemu przebiegowi. Przedsiębiorca może skorzystać z usług Kancelarii, wybierając doraźną pomocą prawną lub pakiety pomocy prawnej.