ul. Piastowska 35, 43-300 Bielsko-Biała
+48 33 816 36 50 | +48 509 139 970
biuro@kancelarianiw.pl

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Zapewniamy skuteczną i profesjonalną pomoc prawną.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Zgodnie z polskimi przepisami zarejestrowany w kraju samochód musi być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Nasze prawo nie zgadza się w tym względzie z regulacjami zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej. Co więc powinniśmy zrobić, wybierając się za granicę?

Jadąc do większości krajów świata samochodem, teoretycznie nie potrzebujemy obowiązkowego wyposażenia w danym kraju. Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku policja nie może karać mandatami kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą, których pojazdy nie są wyposażone zgodnie z prawem kraju, w którym się znajdują, o ile są wyposażone są zgodnie z wykazem wynikającym z prawa o ruchu drogowym w kraju rejestracji.

W praktyce oznacza to, że policja nie ma prawa ukarać nas mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez polskie prawo (jeśli nasz samochód zarejestrowany jest w Polsce).

Tak więc wyjeżdżając np. do Czech czy na Słowację nie potrzebujemy dodatkowego zestawu żarówek, kamizelek odblaskowych, dwóch gaśnic i innych elementów wyposażenia auta wymaganych lokalnym prawem drogowym.

Kraje w których obowiązuje wspomniana konwencja wiedeńska:

  • wszystkie państwa Europy z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Irlandii i Kosowa,
  • kraje azjatyckie: Rosja, Kazachstan, Mongolia, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Iran, Pakistan, Wietnam, Filipiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Izrael,
  • kraje afrykańskie: Maroko, Tunezja, Niger, Senegal, Wybrzeże Kości Słoniowej, Republika Środkowej Afryki, Kenia, Demokratyczna Republika Konga, Zimbabwe, Południowa Afryka,
  • kraje ameryki południowej: Brazylia, Urugwaj, Peru, Gujana, Gujana Francuska,
  • kraje ameryki środkowej: Kuba, Bahamy, Montserrat, Martynika.

Są też takie państwa, które nie podpisały konwencji, ale stosują się do niej np. Hiszpania, czy Wielka Brytania.